تبلیغات
اطلاعات عمومی

اطلاعات عمومی
 
نظر سنجی
جایگاه عشق کجا هست؟؟؟

صفحات جانبی
قبرستان اسرار آمیز در گلستان

قبرستانی که در مجاورت زیارتگاه خالدنبی وجود دارد و به قبرستان خالدنبی مشهور شده بیشک یکی از اسرارآمیزترین نقاط ایران است! به این دلیل که هنوز در مورد زمان و چگونگی پیدایش آن ابهامات فراوانی وجود دارد. شاید یکی از دلایل این مسئله عدم انجام تحقیقات و کارشناسیهای مختلف باشد. از سوی دیگر هر چند این مجموعه در سال ۱۳۸۰ توسط اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اما تاکنون تمهیداتى براى حفاظت از آن در برابر سرقت و تخریب لحاظ نشده است. به عنوان مثال بسیاری از سنگ قبرها افتادهاند و یا شکستهاند. عدهای از بازدیدکنندگان نیز از آنها بالا میروند! به علاوه در برخی نقاط گودالهایی وجود دارد که حاکی از تلاشهای غیرقانونی برای یافتن آثار باستانی و قیمتی است. در واقع به نظرم مسئولان با توجه به شکل و شمایل سنگقبرها سکوت کردهاند و بدشان نمیآید که این مجموعه به کلی از بین برود! با این وجود به دلیل صعبالعبور بودن مسیر و دورافتادگی این قبرستان هنوز هم فرصت دارید تا از این قبرستان دیدن کنید.چرا قبرستان خالدنبی پرطرفدار شده است؟
اولین سفر من به این قبرستان در اردیبهشت ۱۳۸۸ بود و به فاصله چند روز گزارش تصویری با عنوان قبرستان ا سرا ر آمیز

بد نیست بدانید از آن زمان تاکنون بیشترین ورودیهای فتوبلاگ به جستجو واژههای Khalid Nabi cemetery و khaled nabi cemetery مربوط میشود! مدتی پیش نیز ایمیلی از یکی از همکاران CNN در رابطه با این عکسها دریافت کردم. در Google Reader یا گودر خودمان نیز همواره عکسهای این قبرستان لایک زیادی خوردهاند و بحثهای زیادی پای آنها صورت گرفته است. در واقع شکل و شمایل خاص این سنگقبرها (در جایی لقب مناسبتر سنگافراشتهها به آنها داده شده است) در کشوری که بحث در مورد این مسائل جزو خطوط قرمز اخلاقی است، چه برسد به نمایش آنها، این قبرستان را پرطرفدار کرده است. البته همانطور که توضیح دادم این قبرستان در سطح بینالمللی نیز بسیار مورد توجه است. همانطور که در تصاویر مشخص است اغلب سنگقبرها به شکل آلت تناسلی مردانه هستند و ارتفاع و ضخامت گوناگونی دارند. از سوی دیگر در مواردی تعداد حلقههای برجسته به دور سنگها متفاوت است. شاید اینها روشی بوده است برای مشخص کردن سن، مرتبه و وضعیت تاهل یا تجرد مردگان. سنگقبرهای دیگری نیز وجود دارد که منتسب به مردگان زن است. عدهای نیز عقیده دارند که مردمان این ناحیه آلتپرست بودهاند و به مانند کیش آلتپرستان در هند ذکر را نماد باروی و آفرینش میدانستند.
چه زمانی از خالدنبی دیدن کنیم؟
بهترین زمان برای رفتن به خالدنبی بهار است. به این دلیل که همانطور که در عکس مشاهده میکنید دشتها سرسبز هستند و هوا نیز چندان گرم نیست (البته در اردیبهشت ماه که من رفتم مار در میان سبزهها به وفور وجود داشت!). اما اگر تابستان بروید علاوه بر گرمای طاقتفرسا با چیزی مواجه خواهید شد که در تصویر زیر نمایش داده شده است. همانطور که مشاهده میکنید دیگر خبری از سبزی بهار نیست. دشتها نیز چنین پوششی دارند.

بنده در حال عکاسی! عکاس: آرش آزادی
چطور به خالدنبی برویم؟
خوشبختانه امکان دسترسی به زیارتگاه خالدنبی توسط وسایل نقلیه مختلف مانند سواری و یا مینیبوس به راحتی وجود دارد. برای دسترسی به این قبرستان همانطور که در نقشه مشخص است پس از طی مسیری حدودا ۴۰ کیلومتری گنبد کاووس تا کلاله باید به سمت روستای گچیسو حرکت کنید (فاصله این روستا تا قبرستان ۶ کیلومتر است).

فاصله کلاله تا خالدنبی ۵۵ کیلومتر است که حدود ۲۵ کیلومتر آن خاکی و پر پیچ و خم است. خوشبختانه در طی مسیر تابلوهایی وجود دارند که شما را به سمت خالدنبی هدایت میکنند. من مکان حدودی این قبرستان را در این فایل که میتوانید آن را در Google Earth باز کنید مشخص کردها

برچسب ها: قبرستان، قبرستان اسرار آمیز جالب، اسرار آمیز، قبرستان اسرار آمیز در گلستان،
[ چهارشنبه 1 بهمن 1393 ] [ ساعت 12 و 52 دقیقه و 04 ثانیه ] [ saeed ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ


سلام من سعیدهستم به وبلاگم خوش آمدین لطفا نظربدین وبرای انجام خدمات بهتردرنظرسنجی شرکت کنیدباتشکر

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
این صفحه را به اشتراک بگذارید
ایجاد خبرنامه ایمیلی
' >